Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

"Żłobki zamiast armat"! - konferencja SLD Koszalin po Sejmiku Kobiet Lewicy

dodano 2014-03-18 23:32 w kategorii: Informacje

We wtorek koszalińscy politycy SLD podczas specjalnej konferencji prasowej przedstawili główne problemy poruszane podczas 3. Sejmiku Kobiet Lewicy, który odbył się w Warszawie. Omówiona została także działalność Forum Kobiet na najbliższe miesiące.

Spotkanie poprowadził Adam Ostaszewski wraz z Dorotą Chałat i Marią Hołodowską-Goc. Przewodniczący koszalińskiego SLD przedstawił krótką relację z Sejmiku Kobiet Lewicy, w którym wzięło udział ponad 2.500 osób, w tym kilkaset mężczyzn. W tym roku głównym przesłaniem spotkania było hasło „Europa wspólnym domem”. Wyrażono sprzeciw wobec dyskryminacji kobiet i ubóstwa, sprzeciwiono się sytuacji na Ukrainie, ale także zwrócono uwagę, by problemy Ukrainy nie przesłoniły problemów społecznych w Polsce.

Przemawiająca Dorota Chałat przypomniała słowa przewodniczącego SLD Leszka Millera, że demokracja bez kobiet nie jest pełna i stanowi jedynie pół demokracji. Odczytała także list III Sejmiku Kobiet Lewicy, którego treść prezentujemy poniżej.

Ostatnia głos zabrała Maria Hołodowska-Goc opisując cztery główne panele, którymi zajmowano się w Warszawie:
- Od sołtyski do prezenterki,
- Kobiety 50+,
- W stronę przywództwa kobiet,
- Nasz dom Unia Europejska.

„Żłobki zamiast armat”

My Kobiety Lewicy solidaryzujemy się z wszystkimi kobietami świata, zwłaszcza tymi, które żyją w rejonach chaosu i napięć politycznych.
Sprzeciwiamy się polityce prowadzącej do eskalacji konfliktów i wybuchu wojen. Odrzucamy atmosferę wojennej gorączki kreowaną przez część polskich środowisk opiniotwórczych. Nie chcemy posyłać naszych dzieci na żadną wojnę, której można i należy uniknąć.
Apelujemy do wszystkich stron sporu o znalezienie rozwiązania politycznego respektującego prawa mieszkańców Krymu oraz prawo międzynarodowe. Do tej pory konflikt na Krymie nie przyniósł żadnych ofiar śmiertelnych – i tak powinno pozostać!
Odrzucamy politykę „męskiej zabawy w wojnę”. Obca nam jest ekscytacja przeglądami wojsk, wizytowaniem baz, czy witaniem sojuszniczych samolotów. Uważamy, że prawdziwe przywództwo polityczne nie potrzebuje wsparcia w postaci zdjęć na tle czołgów i armat.
Atmosfera wojennego wzmożenia nie unieważnia życiowych problemów Polek i Polaków: braku pracy, niskich zarobków, braku dostępu do żłobków, przedszkoli i opieki medycznej. Rządzący, zamiast kreować korzystną dla nich atmosferę wojennego zagrożenia, powinni zająć się rozwiązywaniem realnych problemów.
Nasz apel jest prosty: Mniej armat, więcej żłobków. I nigdy więcej wojny!

III Sejmik Kobiet Lewicy

Relacja: koszalin.proKomentarze

Wydarzenia

 • Wieś od nowa musi się nauczyć ze sobą współpracować

  2 godziny temu

  Kilkuset delegatów na Kongres Wsi Polskiej w Unii Europejskiej wyraziło wolę corocznego zwoływania Kongresu, który byłby poprzedzony 16 wojewódzkimi spotkaniami oraz przygotowywaniem „Raportu o stanie wsi polskiej”. Coroczny raport opisywałby sytuację na polskiej wsi w danym roku, a także zawierałbyczytaj więcej»

 • Liberadzki: Sąd nad Polską

  wczoraj o 10:17

  - Moim zdaniem koledzy z PiS popełnili wielki błąd. Parlament Europejski jest miejscem, gdzie z natury rzeczy się dyskutuje, gdzie decyzje wypracowuje się w dialogu. Rejterada, niepodejmowanie dialogu, musi skończyć się katastrofą - powiedział prof. Bogusław Liberadzki w wywiadzie dla "Trybuny".czytaj więcej»

 • Gawkowski: Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – dawny Stalinogród

  wczoraj o 10:00

  - Pałac Kultury i Nauki nie nosi już imienia Stalina, ale przypominam, że mieliśmy takie miasto „Stalinogród”, a obecne Katowice. Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – ocenił Krzysztof Gawkowski w programie „Tak Jest”.czytaj więcej»

 • Łybacka: Wstrzymałam się od głosu z powodu zapisów o ewentualnych sankcjach

  przedwczoraj o 15:27

  - Nie jest to powód do radości, iż po raz piąty w tej kadencji debatowaliśmy na temat stanu praworządności w Polsce. Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej kwestii, głosowanie nad nią uzależniałam od losów punktu nr 14, który mówił o możliwości wprowadzenia sankcji – stwierdziła Krystyna Łybacczytaj więcej»

 • SLD w Warszawie apeluje o zaskarżenie decyzji wojewody o dekomunizacji

  przedwczoraj o 10:45

  Uchwała Rada Miasta Stołecznego Warszawy mówi jasno, że dopiero pięć lat po śmierci można nadawać ulicom imię danej osoby. W związku z tym apelujemy do wszystkich radnych m.st. Warszawy, aby w dniu dzisiejszym zaskarżyć decyzję wojewody mazowieckiego do sądu administracyjnego – powiedział podczas brczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.