Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

LEWICA24.PL: Europa - TAK dla opodatkowania finansjery

dodano 2012-06-27 16:54 w kategorii: Informacje

„Nie pozwolę w żadnym wypadku, by pogrzebany został pomysł podatku od transakcji finansowych - powiedziała Maria Theresia Fekter, austriacka minister finansów przed rozpoczynającym się posiedzenia ministrów finansów państw UE (Ekofin). – Oczekuję, że zbierze się przynajmniej dziewięć krajów – ze strefy euro lub spoza – które go poprą” – dodała Fekter. 

 
„Popieramy podatek od transakcji finansowych” – oświadczyła z kolei w piątek, 22 czerwca Angela Merkel na wspólnej konferencji prasowej w Rzymie z premierem Włoch Mario Montim, szefem rządu Hiszpanii Mariano Rajoyem i prezydentem Francji Francois Hollande'em. „Postanowiliśmy działać w sposób skuteczny” – dodała kanclerz.
 
„Chcemy unii politycznej, gospodarczej, bankowej i fiskalnej” – dodał premier Hiszpanii. 
 
W lutym dziewięć państw unijnych wspólnie zaapelowało o przyspieszenie prac nad opodatkowaniem przepływów finansowych. List w tej sprawie podpisali wówczas ministrowie, Francji, Niemiec, Austrii, Włoch, Belgii, Hiszpanii,Finlandii, Francji, Grecji i Portugalii.
 
 
Sprawą zajęła się Komisja Europejska – jej propozycja zakłada wprowadzenie podatku we wszystkich krajach członkowskich do 2014 r. Jednak jeżeli się to nie uda, wystarczy, by znalazło się dziewięć państw – ta liczba jest niezbędna do rozpoczęcia tak zwanej wzmocnionej współpracy w sprawie wprowadzenia podatku od transakcji finansowych (FTT – Fiscal TransactionTax).
 
Wprowadzenia FTT w całej Unii chce między innymi Francja wspierana przez Niemcy i Austrię. Jednak wobec sprzeciwu Wielkiej Brytanii, która obawia się, że taki podatek „uderzyłby w Londyńskie City” oraz wobec sprzeciwu Szwecji i Polski (sic!), Francuzi forsują wprowadzenie FTT w ramach wzmocnionej współpracy grupy państw, do czego wystarczy zgoda jedynie dziewiątki.
 
Zgodnie z unijnym prawem, dopiero po formalnym stwierdzeniu przez unijną prezydencję na forum Rady UE, że nie ma zgody na daną propozycję w ramach całej Unii, dziewiątka państw może zwrócić się z wnioskiem do Komisji Europejskiej o przedstawienie propozycji w sprawie wzmocnionej współpracy. 
 
Kwestią sporną pozostaje co dokładnie ma zostać opodatkowane - czy tylko obrót akcjami i obligacjami, czy też instrumenty pochodne (derywaty), czemu bardzo niechętne są Niemcy.
 
Równie paląca jest kwestia przeznaczenia funduszy, uzyskanych w wyniku opodatkowania. Komisja Europejska chce, aby dwie trzecie zysków trafiało do budżetu UE na lata 2014-20 jako tak zwane „nowe źródło dochodu”, a nie tylko do budżetów narodowych. KE wyliczyła, że składki wszystkich krajów liczone obecnie na podstawie ich PKB, zmaleją wtedy nawet o połowę. Jednak większość państw wolałaby, by dochody wędrowały do budżetów narodowych. 
 
Socjaldemokratyczna Partia Niemiec oraz niemieccy Zieloni uwarunkowali swoje poparcie dla prawicowego rządu Merkel w sprawie paktu fiskalnego od wprowadzenia w UE podatku od transakcji finansowych – Lewica 24 pisała o tym 8 czerwca w tekście „Gabriel: SLD to jedyna lewicowa partia w polskim parlamencie.”
 
Nieformalny szczyt włosko-niemiecko-francusko-hiszpański, który odbył się w piątek w Rzymie, miał na celu przekonanie większej ilości państw do opodatkowania banków i instytucji finansowych. "Wcześniej chodziło tylko o Niemcy i Francję. Nadal jest tak, że porozumienie między nimi jest koniecznym warunkiem postępu w UE - ale ten warunek nie zawsze już wystarcza. Oba te kraje zdają sobie z tego sprawę nawet lepiej niż inni" – skomentował włoski premier sposób doboru „gości” spotkania w Villa Madame. 
 
Kurs spotkania wyznaczyła Angela Merkel. Jej zdaniem, euro trzeba „ratować za każdą cenę”, unia bankowa „jest koniecznością”, tak samo, jak i podatek od transakcji finansowych oraz pakiet 120-130 miliardów euro na ożywienie wzrostu gospodarczego.
 
Wcześniej premier Włoch ogłosił w wywiadzie dla niemieckiej, lewicowej gazety Suddeutsche Zeitung skrytykował stanowisko banków i Międzynarodowego Funduszu Finansowego w sprawie obsługi zadłużenia: „Włochy nie zwrócą się o pomoc finansową z europejskich funduszy ratunkowych” – powiedział Monti, apelując równocześnie o pogłębienie integracji w strefie euro. "Nie zwrócimy się o pomoc, (...) Jeśli kraj strefy euro, który u siebie podejmuje ogromne wysiłki nadal musi spłacać wysokie odsetki, to coś jest nie w porządku" –dodał premier Włoch.
 
Organizacje pozarządowe od lat postulują opodatkowanie transakcji finansowych tak zwanym podatkiem Tobina. Nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego ekonomisty Jamesa Tobina, laureata nagrody Nobla z zakresu ekonomii z 1981 r., który przed 30 laty zaproponował wprowadzenie specjalnego podatku od transakcji kapitałowych.
 
Już wtedy społeczeństwo obywatelskie i kręgi postępowej lewicy uznały opodatkowanie transakcji finansowych za jeden prostszych instrumentów walki ze spekulacją finansową na skalę globalną. Organizacje takie jak ATTAC podnoszą od lat, że wprowadzenie podatku Tobina odsuwa niebezpieczeństwo kryzysu finansowego, wywołanego spekulacjami.
 
ATTAC to Obywatelska Inicjatywa Opodatkowania Obrotu Kapitałowego – fr. Association pour la Taxation des Transactions pour l'Aide aux Citoyens (ATTAC) lub ang. Association for the Taxation of Financial Transactions for the Aid of Citizens. 
 
autor: (mf) źródło: www.lewica24.pl 


Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.